Omnis ars naturae imitatio est.
                Seneka

Co u innych ?

To że Internet jest kopalnią wiedzy jest oczywistością. Ale czasem trzeba się nieźle naryć, aby wartościową wiedzę wykopać ze stosów, gór, delikatnie mówiąc, mało istotnych enuncjacji.
Ja nauczyłem się w Internecie bardzo dużo o sprzęcie, o technikach, o sztuce. Czytając niektóre strony nie mogłem wyjść z podziwu, że ktoś tyle wysiłku wkłada w darmowe udostępnianie anonimowym odbiorcom swojej wiedzy będącej efektem lat pracy. W dziedzinie fotografii w Internecie niewątpliwie przoduje Ameryka i tam ulokowane strony są bezkonkurencyjne.


Sprzęt
 

  • Dpreview Każdy, kto planuje zakup aparatu, czy obiektywu powinien tu zajrzeć. Oprócz niezwykle wyczerpujących ocen sprzętu są tu najlepsze grupy dyskusyjne o sprzęcie, jakie zdarzyło mi sie odwiedzać.
  • Steve's digicams Równie dobre oceny sprzętu co w Dpreview, dodatkowo oprócz aparatów są tu oceny drukarek a także różnego osprzętu i kamer cyfrowych. Na końcu każdej oceny Steve podaje linki do innych miejsc, gdzie dany sprzęt też jest oceniany.
  • CFS Publikacja zdjęć w Internecie to nie to co wydruk na dobrym papierze w formacie A3. Drukarki, nawet te z górnej półki są nie takie drogie, ale samo drukowanie z użyciem dobrych atramentów kosztuje majątek. Tanie atramenty i ręczne napełnianie kartrydży to półśrodek, bo prawie niemożliwe jest osiągnięcie zadawalającej powtarzalności wyników. Doskonałym rozwiązaniem są systemy zasilania ciąłego glowicy atramentem znajdującym sie w buteleczkach, stojących obok drukarki. CFS - Continous Flow System stosowany jest przede wszystkim do drukarek Epsona, gdyż technologia piezoelektrycznego druku wytwarza podciśnienie umożliwiające zasysanie atramentu z buteleczek do głowicy. Amerykańska firma MIS Associates produkuje takie systemy do wszystkich modeli drukarek Epsona. Cena nie jest wysoka, a dostawa do Polski trwa koło tygodnia. Własnoręczne zamontowanie tego ustrojstwa na drukarce nie wymaga specjalnej wiedzy, czy zdolności manualnych. Polecam wszystkim, którzy obwieszają ściany swojego pokoju własnego chowu zdjęciami. Będą  je mogli częściej wymieniać.
  • Posiadaczom Canona 300D proponuję zajrzeć TU lub TU Uruchomienie dodatkowych opcji dostępnych u starszego brata 10D warte jest zachodu. Przed akcją proponuję ściągnąć oryginalny firmware 300D ze strony Canona.
     

Techniki
 

  • Luminous Landscape Fantastyczna strona prowadzona przez kanadyjskiego fotografika Michaela Reichmanna. Poświęcona głównie fotografii krajobrazowej i przyrodniczej. Mnóstwo ciekawych artykułów, kursów, galerii. Tu się sporo nauczyłem o technikach i podejściu do fotografowania krajobrazu. Są też testy sprzetu, tego z górnej półki.
  • Computer Darkroom Strona Iana Lyonsa poswięcona, jak sama nazwa wskazuje, ciemni cyfrowej. Jest to strona dla ludzi skanujących, obrabiających na komputerze swoje zdjęcia i drukujących je na drukarce atramentowej. Zamiast przeorywać Biblię Photoshopa proponuję wizytę na tej stronie.
     

Galerie
 

Galerii zdjęć w Internecie są miliony. Tym, którzy zainteresowani są fotografią krajobrazu i uważają, że zrobili już parę dobrych zdjęć, polecam na przykład takie dwie, fotografików z Kalifornii:

Dobre_bo_polskie
 

Oto moje typy polskojęzyczne:

  • foto-przyroda Strona ludzi zakręconych fotografowaniem przyrody. Prowadzą też własną grupę dyskusyjną
  • pl.rec.foto Tu są informacje o polskiej grupie dyskusyjnej o fotografii
  • Białostocka Grupa Fotograficzna Marek Waśkiel, prezes, robi piękne pejzaże swojego kochanego Podlasia.
  • Fotogenia.info - serwis o fotografii Tak to się nazywa. Nastawiona głównie na cyfrowe compacty Canona, ale sporo ogólnej wiedzy.
  • Fotopolis Prawie portal, trochę trudny w nawigacji, ale warto w nim pogrzebać
  • Fotografia cyfrowa i hobby Tak jest w nagłówku. Cokolwiek by to znaczyło, warto po niej pobuszować, a w szczególności poczytać rozdziały pisanej on-line książki o fotografii. Choć z niektórymi tezami tam zawartymi niekoniecznie się zgadzam.
  • plfoto Portal w którym można poddać ocenie innych swoje fotografie, a także oceniać innych. Niestety łatwość, z jaką po naciśnięciu migawki aparatu cyfrowego mozna ten "pstryk" objawić publice, zamordowała to forum, na którym kiedyś działy się fajne sprawy i które było szkołą niezłej fotografii.
  • dobrebopolskie Darmowych galerii, gdzie można umieszczać swoje foty jest sporo, ale ta wyróżnia się jakością prezentacji i łatwością umieszczania zdjęć. Jak ktoś chce znajomym pokazać swoje zdjęcia, jest to na pewno lepszy sposób, niż zamulanie ich skrzynek pocztowych jpegami. Ciekawe co oni (właściciele portalu) z tego mają?
  • leder.art.pl Ładna strona domowa Michała i Ani Lederów. Nie tylko dużo bardzo dobrej fotografii krajobrazowej, ale również fajnie napisane relacje z wypraw. Pisząc kod mojej strony skorzystałem ze skryptu PHP autorstwa Michała do wyświetlania zdjęć w moich galeriach.
  • abczone Strona o pisaniu stron. Zaistnieć w necie "fotograficznie" można na różne sposoby, na przyklad tworząc swoją własną stronę, jak ja zrobiłem. Publikacji na temat html, PHP, flasha jest w polskim Internecie mnóstwo i na doskonałym poziomie. Jeśli ktoś kiedyś programował w jakimś języku znajdzie w sieci wszystko, co potrzebne jest do zbudowania własnej strony. Abczone jest dobrym punktem startu do takich działań. Moja stronę napisałem "realizując" program kursu PHP znajdującego sie tamże.
     
X
Strona Główna
Co tu mamy?
FOTO PRZYRODA
INDIA HIMACHAL
EGIPT PUSTYNIE
ISLANDIA
Nowe galerie
Galerie ciut starsze
Wykopaczki
 
 
Ostatnio dodane:
(5 maja 2009)
   55 Rajd
    Narciarski
    Karkonosze
    2010
 
 
 
Podsłuchane
 
Co u innych ?
 
Prawa autorskie
Napisz do mnie Jesteś 542 gościem na stronie Najlepiej oglądać w rozdzielczości 1280x1024   
w przeglądarkach:   
Internet Explorer Firefox